تبلیغات
عصر جدید - تویوتا
تاریخ : یکشنبه 15 آبان 1390 | 04:11 ب.ظ | نویسنده : saeed A

خودروهای تویوتا برای نسل آینده 

شركت خودروسازی تویوتا، طرحی جالب را ارایه كرده و با همكاری مركز ایستیتوتو یورو پئوی تورین (IED) تیمی متشكل از تعدادی دانشجوی كارشناسی طراحی خودرو تشكیل داده و از آنها خواسته تا مدل هیبریدی تویوتا پریوس را برای سال‌های 2010 تا 2015 طراحی كنند.

به گزارش سه نسل به نقل از قاصد، وظیفه دانشجویان در طرح تویوتا این بوده كه مدل  مفهومی تویوتا پریوس را به گونه‌ای طراحی كنند كه ضمن تاكید بر تكنولوژی‌های برتر، ویژگی‌های احساسی و دیگر ویژگی‌های بازار اروپا و جهان را به خوبی نشان دهند كه در این گزارش به شرح 10 طرح برتر می‌پردازیم:

1 - آبشار (Waterfall):
طراحان: دنیس براگا و آندره موسلین

مفهومی آبشار بر قدرت و قاطعیت تاكید دارد و از ساختار و طراحی زیبا و قدرتمندی برخوردار است. در طراحی این خودرو سعی شده ارتباط اجزای آن با طبیعت به خوبی نشان داده شود. با نگاه به این خودرو تصور می‌كنید كه در حال بالا رفتن است، همان‌طور كه گیاه سر از خاك بیرون می‌آورد. ارتباط طراحی بیرون و درون آن نیز به خوبی حفظ شده است. به اعتقاد طراحان مفهومی آبشار در این خودرو سعی شده سادگی و تكنولوژی در كنار یكدیگر استفاده شود.


2 - آنتی (Antei)
طراحان: جرج گومز و فرناندو اوكانا

مفهومی آنتی برای دنیایی طراحی شده كه در آن جامعه مسوولیت زیان‌های اكولوژیك گذشته تاریخ جهان را پذیرفته و به گونه‌ای طراحی شده كه انسان را به فكر در خصوص رفتار با زمین وامی‌دارد.در طراحی این مفهومی موضوع شفافیت بسیار حائز اهمیت بوده و در فرایند طراحی آن رسیدن به همزیستی كامل میان تكنولوژی‌های برتر و ویژگی دوستدار محیط‌زیست‌بودن خودروهای هیبریدی در دستور كار قرار گرفته است. آنتی به معنی تعادل است و اهداف تولید این مفهومی را به خوبی نشان می‌دهد.


3 - اسب نر (Stallion)
طراحان: ادواردو اولیوارز رویزولاسكو و پاتریك هور

مفهومی اسب نر برای رده سنی 30 تا 40 سال طراحی شده و هدف از آن شناسایی خانواده‌هایی بوده كه صاحب یك یا دو فرزند بوده و تمایل دارند تا خودرویی داشته باشند كه به رغم ارزان‌بودن كارایی بالایی داشته باشد. در طراحی این مفهومی از اسب نر الهام گرفته شده و تلاش شده تا ویژگی‌های احساس، هیجان، تعامل و قدرت به خوبی نشان داده شود. شكل اسب در حال دویدن به بدنه این مفهومی منتقل شده و پویایی و جذابیت را در آن به وجود آورده است.


4 - H.A.L.O ه ( Hybrid Advance Line)
طراحان: مایكل دكونچینی و فابریزیو سالرنو
این مفهومی به عنوان یك وسیله نقلیه هیبریدی معرفی شده كه نشان‌دهنده نسل‌های آینده وسایل نقلیه جاده‌ای است. H.A.L.O ظاهر بسیار زیبایی داشته و در طراحی آن ابهام و پیچیدگی به چشم می‌خورد. گفته شده كه این خودرو قادر است سرنشینان را به این نتیجه برساند كه در حال رانندگی در فضا هستند. فلسفه اصلی در طراحی این مفهومی این بوده است: من هر چه را كه دلم بخواهد می‌بینم، اما تنها چیزهایی را كه نیاز است نشان می‌دهم.موتور این خودرو قابل رویت بوده و از پیچیدگی كمی برخوردار است.


5 - فورما (Forma)
طراحان: ماركو سراتو، انریكو رمولیف و دانیلو توستی
مفهومی فورما از جمله 10 طرحی است كه برای تویوتا پریوس طی سال‌های 2010 تا 2015 آماده شده و هدف از آن نشان‌دادن ویژگی‌ احساسی پریوس بوده است. فورما از اجزای اساسی و ساده‌ای تشكیل شده و تكنولوژی پاك مهمترین ویژگی آن است. این خودرو از جمله طرح‌هایی بوده كه توجهات زیادی را به خود جلب كرده زیرا بهترین راهكارها را برای ساخت تویوتا پریوس در مدت فوق ارایه كرده است.

 

6 - بی‌ساید (B- Side)
طراحان: فلاویو مازرا، ریكارد و تیبونی و انریكوورسلی
الهام طراحان بی‌ساید برای انجام پروژه‌ خود ایستگاه ناپل ایتالیا بوده كه توسط معمار برجسته ایتالیایی به نام زاها حدید معماری شده است.این مفهومی از احساس درونی فردی دوستدار محیط‌زیست حرف می‌زند و اعتقاد بر این است كه برای درك آن باید در نزدیكی خودرو باشید. تنها در بی‌ساید در سمت چپ آن به‌گونه‌ای طراحی شده كه دسترسی راننده به داخل خودرو به راحتی امكان‌پذیر است. در همین حال در كشویی این مفهومی دسترسی به بخش عقب و سمت راست خودرو را راحت كرده است.

 

7 - كلین آمیك (Clean Amic)
طراحان: گیلامه بومبنگر، كارملو گیانوند
شعار اصلی در طراحی این مفهومی «پاكی و دینامیكی» بوده است و تمام تلاش طراحان این بوده كه دو ویژگی دوستدار محیط زیست‌بودن و دینامیك‌بودن در یك خودرو جمع شود. تصویر طبیعت همچون آب جاری، حركت برگ‌ها و قدرت و ابهت صخره‌ها با یكدیگر ادغام شده و در طراحی این خودرو از آن الهام گرفته شده است. ارتباط طبیعت و انسان نیز از دیگر نكاتی بوده كه در فرایند طراحی مفهومی كلین آمیك به آن توجه ویژه‌ای شده است.

 

8 -  اموشن 2016 (Emotion 2016)
طراحان: استفانو پاپئو، فابیو فورنریس و كیشی یوشیكاوا
طراحی بیرونی مفهومی پریوس اموشن شامل ورقه‌های فلزی است كه با هنر اصیل ژاپنی درهم آمیخته شده است. گفته شده كه در طراحی سطح شیشه‌ای عظیم آن از كیمونو الهام گرفته شده است: این مفهومی به گونه‌ای طراحی شده كه در سال 2016 برای یك راننده 40 ساله خودرو بسیار مناسبی باشد. گرچه ارتفاع این خودرو از زمین تنها 1400 میلیمتر است اما طراحی آن به نحوی است كه در ردیف جلوی آن سه نفر به راحتی می‌توانند بنشینند، این در حالی است كه ردیف پشتی آن گنجایش تنها دو سرنشین را دارد. موتور احتراقی مفهومی اموشن 2016 در بخش پشتی آن قرار دارد و قدرت مناسب برای حركت آن را تولید می‌كند.


9 - سلول
 
هدف از طراحی مفهومی پریوس سلول فراتر رفتن از ماهیت كنونی تویوتا پریوس بوده است. مفهومی سلول از امكانات بسیار و زیبایی خاصی برخوردار بوده و خودرو جمع‌وجوری است كه با طبیعت عجین شده است.تقریباً مفهومی سلول به طور كامل از شیشه ساخته شده است. با نشستن درون این خودرو خود را در حال حركت در فضای بیرون می‌بینید به گونه‌ای كه احساس می‌كنید هیچ چیز بین شما و فضای بیرونی وجود ندارد.چراغ‌های خودرو زیبایی خاصی به آن داده و بر ماهیت پاك و دوستدار محیط‌زیست آن تاكید می‌كند.


10 - 4Wingx
طراحان: جاناتان بالسترری، رالف راپرچت و آلبرتو اسكولری
این مفهومی هم همانند اغلب طرح‌های فوق با طبیعت عجین شده و آلایندگی بسیار كمی دارد. گفته شده كه مفهومی 4Wingx انقلابی در استفاده از تكنولوژی هیبریدی به شمار می‌رود و از تركیب منابع انرژی استفاده می‌كند. از نكات بارز در طراحی این مفهومی چارچوب بسیار سبك اما قوی آن است كه با طراحی منحصر‌به‌فرد زیبایی زیادی پیدا كرده است